Jak zmotywować dziecko do nauki języka obcego?

Zajęcia języka obcego należą do najczęstszych aktywności pozaszkolnych, które wybierają rodzice dla swoich pociech. Dorośli widzą w takim działaniu wielki potencjał, wychodząc z założenia, że znajomość angielskiego bądź hiszpańskiego pomoże dziecku w szkole lub da przewagę na jeszcze późniejszym etapie życia – na przykład podczas szukania pracy. Tylko co zrobić, kiedy kilkulatek (albo nawet nastolatek) postanowi, że nie ma zamiaru dokładać sobie obowiązków? Czy można go przekonać do zmiany zdania oraz zmotywować do nauki języka obcego?

Wyjaśnij dziecku, dlaczego chcesz, by uczyło się języka obcego

Odpowiednia komunikacja jest bardzo ważna w budowaniu więzi między dzieckiem i rodzicem. Jeśli masz dobrą relację z pociechą, prawdopodobnie sama zapyta Cię o to, dlaczego ma uczyć się języka obcego. Nie powinno się wtedy dawać wymijającej odpowiedzi na zasadzie, że kiedyś może przydać. O wiele lepszym rozwiązaniem jest podanie kilku przykładów z życia, kiedy znajomość angielskiego albo innego języka otwiera nowe możliwości takie jak oglądanie zagranicznych filmów bez napisów lub dubbingu czy też nawiązywanie przyjaźni z rówieśnikami pochodzącymi z innych krajów.

Dopasuj stopień zaawansowania zajęć do poziomu zdolności językowych dziecka

Dodatkowe zajęcia grupowe lub indywidualne mogą mieć różny poziom – od prostych zadań przeznaczonych dla początkujących po bardzo zaawansowane lekcje dla osób, które miały już okazję zapoznać z danym językiem obcym. Jeśli zapiszesz dziecko na kurs dla niego zbyt trudny, szybko zniechęci się ono do nauki. Podobnie, jeżeli pociecha zacznie narzekać, że lekcje są za łatwe, a materiał powtarzalny i nudny, to dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z nauczycielem w celu zapytania o możliwości rozszerzenia tematyki zajęć o interesujące zagadnienia albo przeniesienia do innej grupy.

Zainteresuj się osiągnięciami dziecka i chwal je za postępy w nauce

Dla wielu dzieci bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców w to, czym same się zajmują. Nie musisz znać języka obcego, którego uczy się Twoja pociecha – wystarczy, że będziesz wykazywać zainteresowanie postępami. Raz na jakiś czas zapytaj syna lub córkę, co się działo na zajęciach i uważnie wysłuchaj tego, co dziecko będzie miało do powiedzenia. Chwal je za osiągnięcia (nawet niewielkie, przykładowo odważenie się na zaśpiewanie piosenki w języku obcym przed grupą), a także pocieszaj w przypadku porażek. Takie zachowanie z Twojej strony będzie dla pociechy dodatkowym motywatorem do nauki.

Jeśli mieszkasz w okolicach Lublina, jesteś rodzicem i szukasz dodatkowych lekcji angielskiego, hiszpańskiego lub innego języka obcego dla dzieci – z pewnością zainteresuje Cię nasza oferta! Mamy kursy dla przedszkolaków oraz uczniów klas 0-7, jak również młodzieży ze szkół średnich. Zachęcamy także do sprawdzenia wakacyjnych zajęć!