Nauczanie dorosłych ma swoją specyfikę, którą warto rozważyć, aby efektywnie prowadzić kursy językowe stacjonarne lub online. Trudności w przyswajaniu wiedzy dojrzałych osób zwykle wynikają z doświadczenia, nabytych już kompetencji, utrwalonych przekonań czy stereotypów. O tym, jak podchodzić do tej grupy uczniów dowiedzieć się możemy z koncepcji andragogiki. Co zakłada ta dziedzina naukowa? Jakie sposoby edukacji rekomenduje?
Czym jest andragogika?
Dziedzina poświęcona nauczaniu dorosłych znana jest jako andragogika. Zgodnie z teoriami badaczy zajmującymi się tematem, osoba dojrzała, aby sprawnie zapamiętywać nowe słowa lub formuły gramatyczne, a także kreatywnie korzystać z nich w praktyce, powinna kierować się indywidualnymi powodami do rozwoju. Dzięki temu sama bierze odpowiedzialność za to, czego i jak się uczy.
Podczas kursu na przykład języka angielskiego istotne jest zatem ciągłe nawiązywanie do określonych potrzeb czy celów, jak również zainteresowań oraz doświadczeń uczniów. Duże znaczenie ma też nastawienie na efekt, czyli możliwość wykorzystania poznanego słownictwa w życiu codziennym. To natomiast wiąże się z kolejnym założeniem andragogiki, zgodnie z którym treści powinno się dobierać tak, aby były przydatne do dalszego, samodzielnego kształcenia.
Budowanie relacji dorosły-dorosły
Komunikacja odgrywa dla dorosłych niezwykle istotną rolę w procesie nauki angielskiego bądź innej obcej mowy. Powinna być dwukierunkowa i oparta na wzajemnej interakcji. Jednak trzeba przyznać, że o nią szczególnie trudno w przypadku kursów językowych, kiedy uczniowie nie czują się pewnie, używając nowego słownictwa, więc obawiają się oceny nauczyciela bądź innych uczestników.
Z tego względu, jak zakłada andragogika, prowadzący zajęcia powinien zbudować partnerską relację z kursantami. Zrobi to dzięki dbaniu o przyjazną atmosferę oraz stymulowaniu do dyskusji na przykład na temat własnych doświadczeń. Dzięki konstruktywnym rozmowom pozbawionym ocen czy moralizatorstwa uczestnicy są aktywni w trakcie lekcji, chętnie zadają pytania i wyrażają własne opinie. Komunikacja pozwala im na praktyczne wykorzystanie formuł w realistycznych sytuacjach, co z kolei sprzyja szybszemu rozwijaniu umiejętności.
Sposoby przekazywania wiedzy
Doskonałą metodą na przyspieszenie efektów nauki angielskiego lub innego języka jest technika znana pod nazwą “total immersion”. Polega na przyzwyczajaniu się do obcej mowy, a zatem korzystaniu z niej w każdym możliwym momencie. Poza zajęciami w szkole językowej ważne jest też oglądanie seriali, słuchanie muzyki czy prowadzenie konwersacji na przykład po angielsku z native speakerami.
W naszej placówce w Lublinie chcemy, aby uczniowie poznawali nowe wyrażenia naturalnie, czyli w kontekście sytuacyjnym, dlatego stawiamy na dyskusje już od pierwszych zajęć. Nie zapominamy również o pozytywnym nastawieniu, dzięki któremu uczestnicy czują się komfortowo i mogą swobodnie się ze sobą komunikować. Sprawdź ofertę kursów dla dorosłych, aby wkrótce zacząć swoją przygodę!