Jak powszechnie wiadomo, znajomość języka obcego jest kluczową umiejętnością, bez której niemalże nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w nowoczesnym świecie. Nic więc dziwnego, że coraz to więcej na rynku propozycji kursów językowych dla najmłodszych. Czy warto w nie inwestować? W jaki sposób język obcy przyswajają najmłodsi, skoro nie potrafią czytać i pisać nawet w języku ojczystym?
Dzieci uczą się języka inaczej niż dorośli
Ta teza jest z jednej strony oczywista dla większości, jednak czy tak naprawdę rozumiemy na czym polega ta różnica? dzieci najlepiej przyswajają język obcy ucząc się go w taki sposób, w jaki przyswajają słowa w języku ojczystym – naturalnie, poznając zwroty w kontekście sytuacyjnym.
Aby maluch chciał przyswajać nowe informacje, muszą one być dla niego atrakcyjne, interesujące, ale również zrozumiałe. Dzieci najlepiej zapamiętują te treści, z którymi w jakiś sposób mogą się utożsamić, które odnoszą się do ich pojmowania świata. Kluczowa jest też „forma podania” informacji – dziecko chętniej będzie się uczyć czegoś, co kojarzy się mu pozytywnie. Dlatego warto mieć tego świadomość i wprowadzać te treści w formie zabawy, która dla malucha jest naturalną i przyjemną formą spędzania czasu.
Kluczowy jest kontakt z językiem i komfort dziecka
Podstawą nauki języka obcego powinien być jak najczęstszy z nim kontakt. Wyobraźmy sobie ile czasu zajęłaby nauka języka ojczystego, gdybyśmy mówili do dzieci jedynie przez kilkanaście minut dziennie? Poprzez proces zwany „Total immersion”, czyli całkowite zanurzenie w języku – zajęcia prowadzone całkowicie w języku obcym, maluch ma stały kontakt z językiem i poznaje go w bezpieczny dla siebie sposób, poprzez własną ciekawość i otwartość na nowe doświadczenia.
Proces nauczania u dzieci zachodzi najszybciej, gdy dziecko ma poczucie bezpieczeństwa. Zarówno atmosfera, jak i dobry kontakt z nauczycielem wpływa na proces przyswajania informacji. Brak komfortu dziecka, spowodowany np. nauką słówek na pamięć a potem z nich odpytywaniu może wręcz dziecko sfrustrować i spowodować niechęć do nauki.
Jakie korzyści płyną z wczesnej nauki języka obcego? – wymowa – pewność siebie – ciekawość świata
Dzięki rozpoczęciu nauki w wieku kilku lat, dziecko ma szansę na opanowanie dźwięków, których produkcja może być niemożliwa w wieku starszym – aparat mowy dziecka cały czas się kształtuje, dlatego za młodu łatwiej opanować wymowę języka obcego i nauczyć się poprawnego akcentu. Wczesne rozpoczęcie nauki pozwala też na oswojenie się z językiem obcym, nabranie pewności siebie oraz wspomaga późniejszy etap nauki, w którym to dziecko uczy się nie tylko mówić, ale również myśleć w języku obcym. Wczesna nauka przez zabawę utrwala przyjazne wzorce i daje dziecku dobry przykład na dalsze etapy nauki.
Dzięki przyswajaniu języka, dziecko poznaje również otaczający je świat – obce kultury i zwyczaje, co uczy je tolerancji i otwiera poznawczo. Współpraca w grupie, nauka efektywnej komunikacji oraz ciekawość świata i rozwój wyobraźni to kluczowe kompetencje XXI wieku, które poprzez naukę języka nabywa również maluch.
Jaki kurs dla dziecka wybrać?
Kurs językowy dla dziecka powinien przede wszystkim rozbudzać jego ciekawość, zapewniać poczucie bezpieczeństwa dzięki doświadczonemu lektorowi z podejściem do najmłodszych. Na tym etapie ważne jest, aby dzieci uczyły się przez zabawę, gdzie cały proces nauczania zachodzi mimowolnie, podczas naturalnych dla dziecka czynności. Ważne jest również, aby pracować na zajęciach w małych, komfortowych grupach.
Jeśli szukasz kursu dla swojego Dziecka – skorzystaj z zajęć próbnych w Lubelska SJO – doświadczeni lektorzy, przyjazna atmosfera, nowoczesne technologie w edukacji oraz dużo śmiechu na zajęciach – to wszystko z pewnością zapewni pozytywne wrażenia i zachęci Twoje dziecko do nauki języka obcego.
Dowiedz się więcej
autor: Joanna Zmysłowska-Kozyra